Křečové žíly mohou způsobovat velké problémy. V začátku působí celkem neškodně. Jen těžko si totiž dokážeme představit, že by ty drobné modré žilky na nohách mohly být předzvěstí vážného onemocnění. Ale křečové žíly k takovým diagnózám patří. Hrozí i vám? Jak jim předcházet a proč by je měl řešit odborník se dozvíte v následujících řádcích.
[article_image_basic : right]
Ženy jsou na jejich vznik mnohem náchylnější. Začínající onemocnění se projevuje pocitem těžkých nohou, pálením, svěděním, svalovými křečemi během spánku či bolestmi podél žil. Na pokožce jsou viditelné popraskané žilky – metličky, které mají modrou až bordó barvu.Aj napriek snahe lekárov a odbornej verejnosti šíriť povedomie o rizikách kŕčových žíl, považujú ľudia vyššie uvedené príznaky za normálne a neriešia ich. Postupne dochádza k zhoršeniu zdravotného stavu a pri pokročilých štádiách môže ochorenie viesť až k vážnemu ohrozeniu a poškodeniu zdravia.
I přes snahu lékařů a odborné veřejnosti šířit povědomí o rizicích křečových žil, považují lidé výše uvedené příznaky za normální a neřeší je. Postupně dochází ke zhoršení zdravotního stavu a při pokročilých stadiích může onemocnění vést až k vážnému ohrožení a poškození zdraví.
C0: pocit unavených nohou, otoky dolních končetin, noční křeče, pálení, svědění, bolesti při dlouhém stání a sezení
C1: vytváření tzv. metel, které mají průměr méně než 1 mm.
C2: viditelné křečové žíly.
C3: viditelné otoky.
C4: hyperpigmentace, ekzém a jiné změny pokožky nohou.
C5: zahojené bércové vředy žilního původu.
C6: nezahojené bércové vředy žilního původu.
Ovlivnitelné: nadváha až obezita, nedostatek pohybu a sedavý způsob života, dlouhé stání, nepřiměřená svalová zátěž, nedostatek vlákniny ve stravě, nevhodné oblečení, časté nošení vysokých podpatků, kouření apod.
Neovlivnitelné: věk, pohlaví, těhotenství, genetická predispozice.
Neřešený problém křečových žil může vyústit do vážných zdravotních komplikací. Velmi bolestivý je například zánět žil, který může postihnout hluboký žilní systém. Nebezpečný je i tzv. bércový vřed, který se vyskytuje v místech bérce. Sahá hluboko do podkoží a doslova otevírá křečovou žílu. Tady už však lze hovořit o chronickém onemocnění – často se opakuje a velmi dlouho se léčí. Velké zdravotní riziko je žilní trombóza – v neprostupné či nedostatečně prokrvené žíle se vytvoří sraženina. Pokud se dostane do oběhu, může ucpat některou z důležitých cév a způsobit například plicní embolii nebo poškození životně důležitých orgánů jako jsou mozek či srdce.
Křečové žíly patří k nejrozšířenějším onemocnění nejen u nás, ale i ve světě. Než začnete na sobě pozorovat první příznaky, věnujte se důkladné prevenci. Kromě dodržování zásad zdravého životního stylu určitě absolvujte pravidelné preventivní prohlídky u lékaře. Ve stravě dbejte na příjem antioxidantů, které chrání a posilují nejen srdečně-cévní systém, ale také potlačují zánětlivé procesy v těle. K silným a ověřeným antioxidantům patří například karnosin. Dopřejte svému tělu kvalitní dávku této „látky budoucnosti“ obsažené v našem výživovém doplňku Karnosin EXTRA. Díky jeho originální 6složkové receptuře si můžete zajistit dostatek karnosinu na celý den už ve dvou dávkách.
Karnosin EXTRA objednáte v našem e-shopu.