Je vědecky dokázáno, že karnosin zpomaluje fyziologické procesy v organismu a je schopen prodloužit životnost buněk.
Vědci ho i z tohoto důvodu označují za látku století. Objeven byl již na počátku 20. století ruským vědcem Gulevičem. Zpočátku byl určen pro ruské kosmonauty, kterým sloužil ke snížení stresu při letu do vesmíru a na dodání potřebné energie, a tím udržení dobré kondice.
Karnosin je biologicky aktivní dipeptid, který je složen ze dvou aminokyselin. Je to stoprocentně přírodní látka našemu tělu vlastní. Organismus si ho metabolizuje z přijaté potravy, zejména pak z masa. Patří na seznam přírodních bílkovinných regulátorů metabolismu. Bohužel s přibývajícím věkem klesá schopnost organismu si tuto látku vytvářet. Nejvyšší koncentrace jsou v orgánech s vysokými nároky na energii – v srdci, v mozku a ve svalech.
Telomery jsou koncové oblasti chromozomů, které chrání úseky nukleových kyselin před ztrátou, poškozením, chybnými kombinacemi a chybnou replikací během dělení buněk. Procesem opakovaného dělení buněk se postupem času telomery degradují, odbourávají a výsledkem je jejich zkracování. To má za následek sníženou schopnost obnovy buněk, tedy stárnutí.
Na základě vědeckých studií bylo prokázáno, že karnosin zpomaluje proces zkracování telomer, a proto má vzácnou schopnost omlazovat staré buňky a měnit je na plně funkční a zdravé.
Experimentální výzkumy dále potvrdily, že tato látka dokáže prodloužit dobu mezi rozdělením buněk a současně zvýšit počet dělení o 150 procent, čímž výrazně prodlužuje životnost každé buňky v těle.
Obnovuje také kolagen v pleti a zároveň zlepšuje jeho strukturu.
Pokud jde o likvidaci volných radikálů, je karnosin v současnosti nejsilnější antioxidant. V případě napadení tkání nebezpečnými sloučeninami, které vznikly působením volných radikálů, je aktivní. Dokonce ve větší míře než vitamín C. Zabraňuje rozvoji aterosklerózy, šedého zákalu, zánětlivých a degenerativních procesů kloubů.
Tento silný antioxidant má také schopnost tvořit cheláty s kovy. Odbourává z těla těžké kovy, jako je měď, zinek, železo, arsen, olovo, rtuť, kadmium či nikl, čímž jej chrání před jejich toxickými vlivy.
Chelátová terapie se využívá nejen na detoxikaci, ale také jako doplňková léčba při různých onemocněních. Může přinést množství prospěšných účinků:
Karnosin se nachází jen v živočišných potravinách, nejvíce však v tmavém mase. Proto může chybět zejména vegetariánům. Jak jsme již zmínili, jeho tvorba v těle s přibývajícími lety klesá. Proto se doporučuje užívat ho ve formě výživového doplňku, zejména po 35. roce života. Předpokládá se, že karnosin se stane základním denním výživovým doplňkem pro lidi každého věku.
[div : well bg-white]
[div : col-sm-4]
[div]
[div : col-sm-8]
– mimořádně účinný superantioxidant
– zvýšení síly a vytrvalosti srdečního svalu
– podpora funkčnosti centrální nervové soustavy
– zlepšení koncentrace, logického myšlení a paměti
– komplexní ochrana a regenerace organismu na buněčné úrovni
– významně pozitivní efekt při poruchách autistického spektra
– klinickými studiemi prokazatelně pomáhá při skleróze multiplex
– výrazné potlačení únavy
[div]
[div : clearfix]
[div]
[div]
[div]
[div : clearfix]