Karnozín byl zkoumán ve vztahu k různým neurodegenerativním onemocněním, včetně demence, Parkinsonovy choroby a Alzheimerovy choroby. Nicméně, je důležité si uvědomit, že výzkum v této oblasti stále probíhá a není dosud dostatečný pro jednoznačné závěry.
Pokud jde o demenci, některé studie naznačují, že karnozín by mohl mít ochranný vliv na mozek a mohl by být spojen s lepším kognitivním stavem u lidí s demencí. Například bylo zjištěno, že karnozín může inhibovat tvorbu beta-amyloidu, který je charakteristickým znakem Alzheimerovy choroby. Další studie však musí být provedeny k posouzení přesných mechanismů a účinků karnozínu na demenci.
Pokud jde o Parkinsonovu chorobu, některé předběžné studie na zvířatech naznačují, že karnozín by mohl mít neuroprotektivní účinky a mohl by pomoci chránit mozkové buňky před poškozením spojeným s touto nemocí. Avšak klinické studie na lidech jsou omezené a potřebujeme více důkazů, abychom lépe porozuměli účinkům karnosinu na Parkinsonovu chorobu.
Pokud jde o Alzheimerovu chorobu, výzkum se soustředí na karnozín jako potenciální prostředek ke snížení tvorby beta-amyloidových plaků a tau proteinových zmatečných vláken, která jsou spojena s touto nemocí. Předběžné studie na zvířatech naznačují, že karnozín může mít ochranný účinek na mozkové buňky a může pomoci snižovat neurodegeneraci spojenou s Alzheimerovou chorobou. Nicméně, další výzkum je nezbytný k potvrzení těchto účinků u lidí.