CarnoMed je první společnost na světě, která analyzovala podávání Karnozínu EXTRA pacientům se sklerózou multiplex (roztroušená skleróza) a prokázala jeho přínosy v roce 2020.
Studie byla publikována v lednu 2020 v Nutrition Research.
V této studii jsme tedy analyzovali účinky inovativní perorální formulace L-karnosinu na výkonnost autonomního nervového systému, metabolismus mozku, únavu hlášenou pacienty a kvalitu života související se zdravím na sérii případů pacientů s RS.
Otevřená klinická případová intervenční studie zkoumající účinnost a bezpečnost perorálního L-karnosinu na léčbu RS byla organizována podle směrnic CARE [5]. Do této případové studie byly zařazeny dvě ženy (ve věku 37 a 48 let) a muž (48 let), kteří splnili McDonaldova kritéria z roku 2017 pro diagnostiku RS [6] a neměli jiná závažná chronická onemocnění nebo akutní poruchy. Kritéria vyloučení zahrnovala těhotenství, užívání kortikosteroidů a/nebo doplňkových látek.
Při úvodním vyšetření pacient s CASE 3 hlásil současnou epizodu (relaps) nových symptomů a/nebo zhoršení stávajících symptomů MS (jako je rozmazané vidění, intranukleární oftalmoplegie, inkontinence moči, neúplné vyprázdnění, zvýšená frekvence močení a deprese), zatímco u 2 dalších pacientů se objevila epizoda remise (žádný současný relaps) bez nových známek aktivity onemocnění. Všichni pacienti trpěli mírnou až závažnou slabostí nebo zvýšenou spasticitou (svalovou ztuhlostí).
Studie potvrdila předchozí pozorování u pacientů s RS, kteří dlouhodobě užívali Karnozín EXTRA:
Z našich výsledků akceptujeme naši hypotézu, že suplementace L-karnosinem by zlepšila klinické projevy RS. Naše zjištění naznačují příznivé účinky 8týdenního L-karnosinu jako možné adjuvantní léčby na zlepšení vybraných výsledků hlášených pacientem a lékařem u muže a 2 žen trpících RS. To je v souladu s předchozími studiemi naznačujícími důležitou roli karnosinu při neurologických, neurovývojových, neurodegenerativních a psychiatrických poruchách.
Roztroušená skleróza (SM) je komplexní autoimunitní porucha, která postihuje miliony lidí na celém světě a negativně zasahuje do různých oblastí zdraví a každodenního života. Jelikož se jedná o nejčastěji pozorované demyelinizační onemocnění, její prevalence kolísá od vysokých úrovní v Severní Americe a Evropě (> 1 z 1 000 obyvatel) až po nízké hodnoty ve východní Asii a subsaharské Africe (~ 1 z 50 000). Vzhledem k její poměrně vysoké prevalenci v rozvinutých zemích se vývoj účinných a použitelných strategií pro prevenci nebo zvládání RS stává pro lékařskou komunitu nezbytností.
Příčina SM zůstává neznámá. Kromě jiných etiologických faktorů se zdá, že nízké hladiny tkáňového karnosinu a mitochondriální dysfunkce doprovázejí RS [2], přičemž orální karnosin může být použitelný k řešení narušené bioenergetiky a oxidačního stresu při RS a možná i k obnovení neuromuskulární funkce [3]. Několik formulací karnosinu však prokázalo omezenou použitelnost v důsledku omezení dodávání mozku nebo výkonu tkáně [4], což nutí průmysl i výzkumníky najít biologicky dostupnou a účinnou formulaci karnosinu.
The study: https://www.sciencedirect.com
(1) https://journals.sagepub.com
(2) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
(3) https://www.sciencedirect.com