ADHD, porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou, se nejvýrazněji projevuje v dětství, ale přenáší se i do dospělosti. Přestože se o onemocnění mluví stále více, jsou o něm rozšířené různé mýty, polopravdy, a dokonce lži.
Často se zaměňuje například s autismem.
[article_image_basic : fullwidth]
Když se řekne porucha ADHD, většina z nás si představí „problémového“ školáka – roztržitý, nesoustředěný, neukázněný, s horším prospěchem. V některých případech příznaky vymizí v dospělosti, ale často v malých obměnách přetrvávají. Dospělí s poruchou ADHD mají například problém udržet si stálý vztah, najít stabilní práci apod. V minulosti nebyla diagnostika na takové úrovni jako dnes, a to je jeden z důvodů, že lidé své onemocnění odhalí až tehdy, když se projeví na jejich dětech. Problémy jako nízká pozornost či roztržitost si tak jejich okolí zaměňuje za projev lenosti a neochoty. Hyperaktivitu a impulzivnost zase připisuje nedostatečné zralosti. Přidružit se také mohou další psychické poruchy či onemocnění, např. deprese, stavy úzkosti, náchylnost k vytvoření závislosti apod. Přitom spouštěč, kterým je ADHD a hyperaktivita, zůstávají nediagnostikované.
Na přesnou diagnostiku onemocnění je třeba vyhledat psychiatra. Vyšetření probíhá formou pohovoru, ve kterém se rozebírá minulost pacienta, průběh jeho potíží od dětství až po současnost a jak tyto problémy ovlivňují kvalitu jeho života.
ADHD je neurovývojová porucha, která vzniká odlišným vývoji mozku a má pravděpodobně dědičný charakter. Rizikové jsou však další faktory, jako konzumace alkoholu, drog a kouření matky během těhotenství, komplikace při porodu, nezdravé rodinné prostředí a negativní životní události v životě dítěte.
Vliv ADHD na život člověka lze zjednodušeně popsat jako poruchu, která omezuje využití jeho potenciálu. Důsledkem je slabší uplatnění ve společnosti, nižší kvalita života i socioekonomické postavení, problémy s vytvářením a udržením vztahů apod. Časté jsou i problémy se zákonem, tendence propadnout závislostem nebo i nadměrnému zadlužování.
Důležitý je fakt – poruchu ADHD lze léčit. Léčbu by však měl nastavit odborný lékař (psychiatr) a obvykle se skládá ze 3 pilířů: psychoterapie, farmakoterapie a edukace. Ke zlepšení stavu však může pomoci i užívání látky budoucnosti – karnosinu. Ten podporuje paměť, ochraňuje nervovou soustavu, zlepšuje koncentraci a logické myšlení. Karnosin najdete v našem výživovém doplňku Karnosin EXTRA, který zakoupíte v našem e-shopu nebo v lékárně .